Solidny zszywacz to sprzęt absolutnie niezbędny w każdym biurze. Praca z dokumentami wymaga utrzymywania ładu i porządku, a zgubienie jednej kartki papieru często pociąga za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego właśnie warto zadbać, by każdy pracownik w biurze miał własny, dopasowany do jego potrzeb zszywacz wraz z odpowiednim zapasem zszywek.
Co wpływa na jakość i funkcjonalność zszywacza? Jaki typ zszywacza najlepiej sprawdzi się w biurze? Choć zszywacz wydaje się urządzeniem bardzo prostym i nieskomplikowanym, na rynku istnieją różne modele i rodzaje. Niewłaściwie dobrany będzie tylko zajmował miejsce i leżał bezużytecznie. Czym różnią się od siebie zszywacze?
Zszywacz kieszonkowy
To prosta, najmniejsza wersja zszywacza, którą z powodzeniem można nosić przy sobie. Przydaje się w podróży, podczas wizyt u klientów oraz pracy wykonywanej w różnych miejscach. Istnieje bardzo wiele różnych kolorów i kształtów takich ręcznych zszywacz - można więc wybrać nie tylko poręczny i praktyczny, ale też ładny. Zszywacz kieszonkowy przydaje się w biurach, ale i w domu czy szkole. Dzięki niemu można łatwo i szybko spiąć niewielki plik kartek - maksymalnie do 10. Zszywanie grubszych plików wymaga już nieco bardziej "zaawansowanego" sprzętu. Kieszonkowe zszywacze są tanie - kosztują nawet mniej niż 10 złotych.
Zszywacz biurowy
To większa i cięższa wersja podręcznego zszywacza kieszonkowego. Zwykle znajduje zastosowanie w biurach, choć wiele osób kupuje je na domowy użytek. Jego możliwości wykraczają poza skromne 10 kartek - liczna kartek, które spina, dochodzi nawet do 250. Odpowiada za to konstrukcja wzmacniająca nacisk dłoni oraz dźwignia równomiernie rozkładająca jego siłę. Zszywacze biurowe to najbardziej różnorodna grupa - różnią się rozmiarami i możliwościami, a także rozmiarem zszywek, które do nich pasują.
Niektóre modele posiadają dwie kieszenie, co sprawia, że można używać dwóch rozmiarów zszywek oraz przebijać różnej grubości pliki papieru. Warto postawić na zszywacz w nieco wyższej cenie, niż minimalna dostępna w sklepie. Taki model prawdopodobnie posłuży dłużej.
Zszywacz elektryczny
Zszywacze tego typu w ogóle nie wymagają mechanicznego nacisku. Posiadają specjalne czujniki ruchu, które uruchamiają mechanizm wykrywając wsunięty plik kartek. Elektryczne zszywacze świetnie sprawdzają się tam, gdzie zszywacz stanowi podstawowe, codzienne i niezastąpione narzędzie pracy. Wymagają jedynie zmiany baterii, a niektóre można podłączyć do gniazdka. Zszywacz elektryczny dobrej jakości to o wiele większy wydatek, niż zszywacz ręczny - nawet do 300 złotych. Taki sprzęt będzie jednak służył przez lata, oszczędzi też wiele pracy i czasu.
Ekostapler
To stosunkowo nowe urządzenie, szczególnie popularne w szkołach ze względu na swoje bezpieczeństwo. Ekostapler lub "staple free" nie potrzebuje zszywek, by połączyć kartki. Wycina w nich małe otwory, które zazębiają się ze sobą. Jakie są możliwości ekostaplera? To złączenie około 6 kartek papieru, co może okazać się niewystarczające w biurze.